CAS F.Bahçe’yi üzdü!

uefa  CAS F.Bahçe'yi üzdü! uefa

Fenerbahçe Kulübü’nün, UEFA Disiplin Kurulu’nun verdiği Avrupa kupalarından iki yıl men cezasıyla ilgili, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’ne (CAS) yaptığı başvurunun görüşüldüğü duruşmalı toplantıların ardından karar bugün açıklandı.

CAS, UEFA ve sarı lacivertli cepheden aldığı savunmaların ardından verdiği kararda Fenerbahçe’nin 2 yıl olarak belirlenen cezasını onadı.

CEZA 2 YILA DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

F.Bahçe’nin, UEFA Disiplin Kurulu’nun, Süper Lig’de 2010-11 sezonuna ilişkin şike davasıyla ilgili verdiği 2+1 yıl men cezası için UEFA Tahkim Kurulu’na yaptığı itirazla ceza 2 yıla düşürülmüştü.

CAS’ın Beşiktaş ile ilgili kararını ise önümüzdeki cuma günü açıklaması bekleniyor.

RESMİ AÇIKLAMA DA YAPILDI

Bu karar Fenerbahçe AŞ tarafından KAP’a şöyle duyuruldu: “UEFA Tahkim Kurulu’nun Fenerbahçe Spor Kulübü aleyhine vermiş olduğu 2 yıl Avrupa kupalarından men cezası ile ilgili kararın iptaline ilişkin Kulübümüz tarafından yapılan başvuru, CAS Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’nin 28.08.13 tarihli kararı ile reddedilmiş ve UEFA Tahkim Kurulu’nun 10 Temmuz 2013 tarihli kararının onandığı tarafımıza bildirilmiştir”

***

Fenerbahçe bu sezon UEFA Avrupa Ligi’nde mücadele edebilecek mi?

UEFA son kararını yarın verecek

CAS’ın Fenerbahçe için aldığı 2 yıllık Avrupa’dan men cezasını onamasının ardından akıllara tek bir soru geldi… Fenerbahçe bu sezon UEFA Avrupa Ligi’nde mücadele edebilecek mi?

Konuyla ilgli Fenerbahçe Spor Kulübü’nden ulaştığımız kaynaklar bu kararı UEFA’nın verceğini belirtti.

UEFA’nın olası bir erteleme kararı ile Fenerbahçe bu yıl yoluna Avrupa Ligi’nden devam edebilecek ve ceza gelecek yıldan itibaren uygulanacak. Böylece Fenerbahçe UEFA Avrupa Ligi’nde bu sezon mücadele edecek ve cezasını önümüzdeki iki yıl boyunca çekecek.

Diğer bir ihtimal ise; kararın derhal uygulanarak, Fenerbahçe’nin bu sezon UEFA Avrupa Ligi’nden men edilmesi olacak.

***

SPOR HUKUKÇUSU ÖZKURT YORUMLADI:CAS TFF’nin kararını hukuksuz buldu”

CAS, UEFA Tahkim Kurulu’nun verdiği 2 yıllık men cezasını onadı… Avukat Emin Özkurt’ta bu kararı, hurriyet.com.tr’ye değerlendirdi…

Bu karar, 3 Temmuz sürecini Fenerbahçe açısından kesinleştiren karardır. Fenerbahçe bundan sonra artık İsviçre Federal Mahkemesi’ne kararın iptali konusunda başvuru yapabilir… Ancak mahkemenin önceki kararlarına baktığımızda CAS’ın kararlarını bozduğunu söylemek mümkün değil. Fenerbahçe Kulübü, 30 gün içerisinde CAS’ın gerekçeli kararının kendisine iletilmesi ile mahkemeye başvurma hakkına sahiptir.

Asıl önemli olan bundan sonra bu kararın Türkiye’de ilk sportif anlamda nasıl bir etkisinin olacağıdır. Artı yine önemli bir soru acaba bu karar neticesinde Türkiye Futbol Federasyonu’na UEFA tarafından “3 Temmuz sürecini ve aldığın kararları gözden geçir” başvurusu olacak mıdır?

CAS bu kararı ile çok açık bir şekilde TFF’nin ve onun Tahkim Kurulu’nun verdiği “sahaya yansıdı yansımadı” şeklinde özetlenebilecek yaklaşımını hukuksuz ve dayanaksız görmüştür. Bunun üzerine ayıca düşünülmesi gereklidir.

Kategori: HaberlerTürkiye

Etiketler:

RSSYorumlar (0)

Trackback URL

Yorum Yaz

You must be logged in to post a comment.